Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zákaz soukromých škol

23. 03. 2017 19:16:05
Ministerstvo letos zamítlo okolo 40 žádostí nově vznikajících škol. Považuji to za OHROŽENÍ SVOBODY PODNIKÁNÍ a obracím se na ministryni prostřednictvím otevřeného dopisu.
Jsem znepokojena současným postojem MŠMT, které zamítá žádosti nově vznikajících škol. Argumenty v rozhodnutí považuji za manipulaci se stanovenými podmínkami.

Uvádím některé z nich: (Rozhodnutí podepisuje náměstek Mgr. Václav Picl)

1. Odkaz na nedostatečné stanovisko kraje: "Rada města uvedla, že ke zřízení školy nemá námitek. Se žádostí však nevyjádřila jednoznačný souhlas."

2. "Důvody ke zřízení školy se neopírají o demografický vývoj dané oblasti."

3. "Žádost není v souladu s dlouhodobým záměrem vzdělávání." Za hlavní cíl považuje MŠMT posouzení dostatečnosti či nedostatečnosti volných kapacit ve státních školách.

4. "Síť stávajících státních škol je zárukou, že postačí očekávanému nárůstu žáků."

Situaci vnímám jako vážnou, alarmující a nebezpečnou.

Podporu soukromým školám je možné vyjádřit v petici "Za vznik a rozšiřování malých, inovativních škol."

OTEVŘENÝ DOPIS MINISTRYNI ŠKOLSTVÍ

Vážená paní ministryně,

ministerstvo, které zastupujete, zvyšuje v tomto roce počet zamítnutých žádostí nově vznikajících škol, přestože (dle mých informací) splňují zákonem stanovené podmínky. Další žadatelé na vyrozumění čekají, ačkoliv zákonem stanovená lhůta pro vyrozumění uplynula. Někteří vědí o zamítavém stanovisku prostřednictvím nahlížením do spisu a na vyrozumění také čekají. Kromě toho dochází k zamítání žádosti o rozšíření kapacity již fungujících škol. Podle mých informací se to týká kolem čtyřiceti žadatelů.

Vyjadřuji tímto svůj nesouhlas a prosím Vás o prověření stávající situace.

První inovativní školy v ČR vznikly před 27 lety. Škola Hrou, kterou jsem dvacet let spoluvytvářela a vedla, byla jedna z nich. Nejstarším absolventům je přes třicet let, stávají se rodiči a mnozí z nich chtějí pro své děti podobnou školu, jakou sami navštěvovali. A takových na školním trhu moc není. Zvyšující se množství žadatelů vnímám jako jasné vyjádření nespokojenosti části rodičů s nabídkou škol stávajících. Znám skupiny rodičů, kteří se snažili vést dialog s vedením školy v místě, kde žijí. Někteří našli prostor pro spolupráci a stávající prostředí společně kultivují, jiní neuspěli. To je vedlo k potřebě založit školu vlastní.

Založení nové školy je dlouhodobý závazek, který vyžaduje odhodlání, odvahu, energii, čas a finanční prostředky. S některými nově vzniklými školami jsem v profesním kontaktu, a tak mám možnost vidět, jakým způsobem pečují o vztahy s dětmi, učiteli i rodiči. Ve větší míře jsou to školy s malým počtem dětí, kde si děti učivo osvojují přirozeně a se zájmem. Chyba je pro ně vítanou výzvou a každý z nich má možnost zažívat úspěch. Jsou vedeny k samostatnosti a zodpovědnosti. Mohou být samy sebou a pokud se děje něco nepříjemného, nejsou trestány, ale učí se hledat východisko. Jsou inspirací, obohacením a doplňkem k tradičnímu proudu.

Mrzí mne, že je na tyto školy pohlíženo jako na nevítanou konkurenci. Podle mne naopak přispívají k proměně školního prostředí tam, kde vývoj nestíhá požadavky doby. Čím více inovativních škol vznikne, tím rychleji vejde do kolektivního vědomí nový „standard školy“. Až k tomu dojde, počet inovativních škol se přirozeně ustálí.

Vážená paní ministryně, žádám Vás, abyste prověřila všechny již zamítnuté žádosti a dohlédla na to, aby ty, které splňují zákonem dané podmínky, byly zařazeny do Registru sítě škol a bylo jim umožněno kvalitou poskytované služby prokázat, zda na trhu obstojí či nikoliv.

Ivana Málková, spoluzakladatelka, učitelka, ředitelka a majitelka Školy Hrou

(v letech 1991-2010)

V Praze dne 20.3.2017

Autor: Ivana Málková | čtvrtek 23.3.2017 19:16 | karma článku: 25.04 | přečteno: 1248x

Další články blogera

Ivana Málková

(Ne)Vzdělaní učitelé

Jsou učitelé po ukončení studia zralé osobnosti? Jaké jsou možnosti jejich dalšího vzdělávání? A jak se k požadavku na profesní a osobní růst učitelé staví?

22.11.2016 v 10:47 | Karma článku: 14.07 | Přečteno: 924 | Diskuse

Ivana Málková

Ohrožení tradičních škol?

V poslední době vznikají desítky nových soukromých základních škol. Často o nich mluvíme, jako o školách alternativních. Jaké jsou důvody? Kdo je zakládá? Ovlivní to školy tradiční?

9.10.2016 v 21:58 | Karma článku: 23.19 | Přečteno: 2585 | Diskuse

Ivana Málková

Čtvrt století od založení Školy Hrou

Před 25 lety nastoupili do Školy Hrou první žáci. Jaké to bylo? Co jsme prožili a co jsme se naučili? Povidala jsem si o tom s Kristinou.

1.9.2016 v 13:55 | Karma článku: 19.39 | Přečteno: 761 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Stanislav Jonák

Nůžky a obvaz jsou stejně důležité jako brzdy, aneb proč STK nedává smysl

Jednou za čas musí auto na STK. Na základě toho se rozhodne, zda můžete i nadále jezdit na silnicích nebo ne. Technický stav má ale stejnou váhu jako jeden obvaz v lékárničce.

25.9.2017 v 22:44 | Karma článku: 17.70 | Přečteno: 375 | Diskuse

Jana Slaninová

Manžel mě dneska pohřbil

"Ženo, mě se zdálo, že jsi měla blogerskej pohřeb." oči jsem měla navrch hlavy a asi i blbě slyšim. "Cooooo?! Co to meleš?!" "No. Úplně normálně jsi si lehla na Staromáku na lavičku, usnula a umřela. No neni to hezký?"

25.9.2017 v 21:39 | Karma článku: 8.39 | Přečteno: 251 | Diskuse

Libuse Palkova

Mimomanželské vztahy

Jak jsme probrali v předchozím blogu, ne každé manželství se musí vydařit. A to každý pak řeší po svém. Někdo drasticky rozvodem, jiný si pořídí milence či milenku, zkrátka každý má svůj recept, jak přežít a vydržet.

25.9.2017 v 20:26 | Karma článku: 9.17 | Přečteno: 672 | Diskuse

Jan Pražák

Proč má obyčejná rýmička na nás muže tak zničující účinky

„Ten můj má už zase smrtelnou mužskou nemoc na sedum písmen. Celej víkend proležel na gauči, smrkal, prskal, skučel a chtěl po mně, abych ho krom veškerý práce na domácnosti pořád obskakovala.“

25.9.2017 v 20:01 | Karma článku: 17.63 | Přečteno: 464 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Karlštejn po 30 letech

Majestátní hrad Karlštejn pamatuje mnoho, gotickou výstavbu, renesanční dostavbu, rozsáhlou rekonstrukci architekta Josefa Mockera v 19. století.

25.9.2017 v 13:34 | Karma článku: 10.58 | Přečteno: 423 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1043

Mým přáním je navrátit do školního prostředí citlivost.

Lektorka Vědomé pedagogiky, průvodkyně životními změnami, spoluautorka pořadu Vši ve škole, bývalá spoluzakladatelka, učitelka, ředitelka a majitelka Školy Hrou

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.